Ogrodzenia gabionowe – chwilowy trend czy rewolucja na rynku budowlanym?
W ciągu ostatnich lat na rynku ogrodzeń możemy obserwować prawdziwą rewolucję – wszystko za sprawą coraz chętniej wybieranych przez klientów biznesowych i prywatnych ogrodzeń gabionowych. Czym się charakteryzują i w jakich sytuacjach będą najlepszym wyborem?
Czym są ogrodzenia gabionowe?
Gabion to kosz wykonany z metalowych paneli, który zostaje następnie wypełniony kamieniami ozdobnymi o różnej wielkości i kolorze. Spotykamy także gabiony z bryłkami szkła. Szczególnie ciekawy i efektowny efekt możemy uzyskać, wybierając szklane bryły w różnych barwach, które dodatkowo warto podkreślić oświetleniem.
Gabiony niekoniecznie muszą stanowić 100% ogrodzenia – możemy zastosować je jako ciekawe urozmaicenie w przypadku ogrodzenia panelowego czy np. siatkowego.
Zalety ogrodzeń gabionowych
Najważniejsza zaleta gabionów to oczywiście trwałość. Są trudne do zniszczenia i (zwłaszcza w przypadku kamienia) dość odporne na warunki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne. Wybierając wykonawcę, warto szczególną uwagę zwrócić na jakość materiałów. Ogrodzenie gabionowe będzie trwałe tylko pod warunkiem, że zostanie dobrze wykonane – w przeciwnym razie zbyt słaby stelaż może z upływem czasu odkształcać się pod ciężarem wypełnienia czy rdzewieć. Z tego powodu „kosze” muszą być wykonane z materiałów wysokiej jakości, zabezpieczone przed korozją i pokryte ocynkiem ogniowym.
Montaż gabionów wymaga wykonania fundamentów, co zapewnia ich trwałość i stabilność. W przypadku domów prywatnych lub osiedli mieszkaniowych istotną zaletą ogrodzeń gabionowych może być także fakt, że doskonale izolują one od hałasów z zewnątrz.
Jak wcześniej wspomnieliśmy, ważnym czynnikiem przemawiającym za wyborem gabionów jest także estetyka. Po pierwsze dysponujemy sporą swobodą w kwestii wyboru wypełnienia. Możemy zdecydować się na drewno, kamień lub szkło oraz wybierać i mieszać ze sobą różne warianty kolorystyczne czy wielkości materiałów. Pozwala to na dopasowanie wyglądu ogrodzenia do elewacji budynku czy też innych elementów znajdujących się na posesji. Tę zaletę doceniają zwłaszcza deweloperzy i właściciele działek przemysłowych, przeznaczonych pod działalność gospodarczą. Ogrodzenia gabionowe dodatkowo mogą zdobić reflektory lub dekoracje roślinne – np. w postaci bluszczu, co dodatkowo podnosi ich walory estetyczne.
Kiedy warto wybrać ogrodzenia gabionowe?
Ogrodzenia gabionowe są jednym z bardziej uniwersalnych rozwiązań dostępnych na rynku. Wybierają je zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy czy deweloperzy. Z gabionów możemy stworzyć nie tylko same ogrodzenia, ale także słupki pod furtki i bramy czy ozdobne murki – element pomagający wydzielić poszczególne sfery np. w przestrzeni publicznej takiej jak parki, ale też dziedzińce biurowców, osiedli i centrów handlowych.
Design gabionów w większości przypadków świetnie pasuje do nowoczesnej architektury – dzięki temu to trwałe i wytrzymałe rozwiązanie staje się coraz częstszym widokiem na polskich ulicach.