mężczyzna stawiający słupki ogrodzeniowe

Co ile stawiać słupki w ogrodzeniu?

Na budowę ogrodzenia zawsze składa się wiele etapów, niezależnie od tego, jak duża jest ogradzana działka. Już samo wkopywanie słupków ogrodzeniowych może sprawić niemały kłopot, bo nie każdy przecież wie, co ile metrów je rozstawiać. Dlatego poniżej postaraliśmy się jak najdokładniej omówić tę kwestię.

Jakie powinny być odległości między słupkami ogrodzenia siatkowego?

O ile w przypadku słupków do ogrodzeń panelowych można po prostu kierować się szerokością paneli, to słupki siatek i innych ogrodzeń naciąganych wymagają już montażu w konkretnych odległościach. Przyjmuje się, że powinny mieć one od 2,5 do 3 metrów odstępu między sobą. Pierwsza opcja jest najbardziej optymalna i najczęściej zalecana, między innymi dlatego, że ułatwia ona rozstaw słupków pośrednich pomiędzy słupkami narożnikowymi. Te powinny bowiem być usytuowane co 25 metrów, dlatego montując wszystkie słupki co 2,5 metra można przyjąć zasadę, że co dziesiąty słupek musi być słupkiem pośrednim. Wyżej przedstawione odległości są jednak bardzo elastyczne, a niekiedy widuje się nawet ogrodzenia ze słupkami oddalonymi o 3,5 metra.

Dlaczego słupki ogrodzeniowe trzeba rozstawiać w konkretnej odległości?

Zbyt daleki rozstaw słupków może przede wszystkim utrudnić montaż ogrodzeń z siatki, jednak nie jest to jedyny problem. W końcu słupki zapewniają ogrodzeniu stabilność, jak i dobre naprężenie siatki. Ponadto, nawet idealnie naciągnięta siatka jest znacznie bardziej podatna na zniszczenia, jeśli słupki ogrodzeniowe nie są poprawnie rozmieszczone. Oczywiście, gęsto rozstawione słupki wpływają też pozytywnie na estetykę ogrodzenia. Trzeba jednak pamiętać, że nawet prawidłowe rozmieszczenie słupków nie sprawi, że siatka będzie się dobrze prezentować, jeśli odległości między nimi nie będą równomierne.