metalowa brama wjazdowa

Jak dbać o bramy?

Czym jest brama, wie chyba każdy. To popularny element ogrodzenia pozwalający lub też uniemożliwiający wjazd na posesję, który odgrywa bardzo istotną rolę. Z jednej strony brama stanowi bardzo ważny element ozdobny całej posesji, a z drugiej ma chronić i zabezpieczać wspomniany wjazd. Jakby jednak nie było każda brama może ulec awarii, jeśli nie dba się o nią odpowiednio. Jak zatem to robić? O czym pamiętać, aby nasza brama działała bez zarzutu? Spróbujmy dziś odpowiedzieć na te pytania!

Odpowiednia konserwacja bramy

Pierwsza rzecz, o jakiej warto pamiętać, mając na uwadze dbanie o swoją bramę to jej odpowiednia konserwacja. Według zasady “lepiej zapobiegać niż naprawiać” warto regularnie sprawdzać stan techniczny bramy, i to bez względu na jej rodzaj. Szczególnie ważne jest to tuż po i tuż przed okresem zimowym. Zaniedbania, chociażby w odpowiednim zabezpieczeniu powłoki lakierniczej mogą doprowadzić do pojawienia się rdzy i w rezultacie do poważniejszych usterek i awarii.

Warto również podczas takiego przeglądu skontrolować działanie całej bramy. Bez względu na to, czy jest ona otwierana mechanicznie, czy też elektrycznie, warto sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie i nie wymaga smarowania albo wręcz przeciwnie – wyczyszczenia i wysuszenia. Takie dość proste i szybkie przeglądy pozwolą znacznie przedłużyć życie bramy i jej bezawaryjne działanie. 

Dbanie o bramę w różnych porach roku

Pamiętać musimy także o tym, żeby dbać o bramę w związku ze zmianami pogodowymi. Tak naprawdę są to proste zasady i czynności, które pozwolą nam uniknąć znacznie większych i bardziej skomplikowanych awarii. Na przykład po ulewnym deszczu jesienią, warto sprawdzić, czy prowadnica bramy nie zalepiła się mokrymi liśćmi i piaskiem. Wiosną i latem kontrolujmy to, czy brama nie porasta roślinnością, często roślinami pnącymi.

Zima natomiast to okres, w którym zbyt obfite opady śniegu albo marznący deszcz, mogą znacząco wpłynąć na działanie bramy i czasem doprowadzić nawet do jej uszkodzenia. Warto więc po takich zjawiskach pogodowych upewnić się, czy nasza brama nie wymaga oczyszczenia i odśnieżenia.